Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe Watchdog - samorządu gospodarczego Logo Projektu przepis na menadżera logo Facebook logo Serwisu You Tube
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[17.03.2020]

W nawiązaniu do informacji publikowanych przez Konfederację Lewiatan informujemy, że ZUS wprowadza ułatwienia dla firm, które mają polegać na:

  • odroczeniu płatności składek - na wniosek płatnika będzie możliwość odroczenia o 3 miesiące terminu płatności składek,
  • zawieszeniu i wydłużeniu spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące,
  • trybie uproszczonym dla składek za okres luty-kwiecień 2020 r. - wprowadzony zostanie uproszczony wniosek: jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Wszystkie wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Wniosek będzie można złożyć na PUE, e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi na wniosek ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich 3 lat),
  • wstrzymaniu działań egzekucyjnych - na należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

Wprowadzone przez ZUS ułatwienia to dobry krok, aby ochronić miejsca pracy i funkcjonowanie firm. Cieszymy się, że postulaty Lewiatana są słuchane i wdrażane. Przedsiębiorcy potrzebują teraz zdecydowanych działań rządu, które pomogą im przetrwać ten trudny okres i utrzymać zatrudnienie. Jednak samo odłożenie płatności składek na 3 miesiące nie uspokoi przedsiębiorców. Należy zadbać o to, żeby po tych 3 miesiącach otrzymali ofertę karencji i rozłożenia na raty skumulowanych składek - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Więcej o ulgach dla przedsiębiorców oraz wzory wniosków jakie należy złożyć chcąc z nich skorzystać możecie Państwo sprawdzić na stronie ZUS.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.