- Status:
Aktualne
- Rodzaj:
Stacjonarne
- Data wydarzenia:
21-11-18
- Miasto:
Katowice
- Ilość dni:
1
Zbliża się spotkanie w ramach cyklu pn. ”Porozmawiajmy o biznesie rozwojowym”.
Podczas spotkania chcemy:
- podyskutować jak działa Baza Usług Rozwojowych (zasady, funkcjonalności, ograniczenia)
- porozmawiać o funkcjonowaniu w praktyce systemu finansowania usług rozwojowych w regionie (PSF)
- zastanowić się, czy jest potrzebne wsparcie usługodawców (i ew. w jakiej postaci)
- rozważyć co jako branża możemy lub powinniśmy robić w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji
Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich, regionalnych operatorów środków EFS, PARP i Instytutu Badań Edukacyjnych.
Prowadzącym i moderatorem będzie Andrzej Lech, Dyrektor ds. statutowych PIFS, czyli „nasz człowiek” w Komitecie Monitorującym POWER.
Celem spotkania jest inwentaryzacja dobrych i słabych stron systemu dystrybucji środków EFS dla przedsiębiorców oraz ZSK i wypracowanie rekomendacji w sprawach ważnych dla naszej branży.
Termin: 21 listopada 2018, godz.9:00-15:00
Miejsce: HOTEL DIAMENT SPODEK, Al. Korfantego 35, 40-005 Katowice
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Program spotkania:
- 9:00-9:30 Powitalna kawa
- 9:30-10:00 Krótkie omówienie bieżącej realizacji POWER, toczących się procesów legislacyjnych i perspektyw biznesu na rok 2019
- 10:00-11:30 Jak funkcjonuje BUR i jak się w niej czujemy? Bariery, ograniczenia, jakość funkcjonalności, dostępność. Jak oceniamy audyty zlecane przez PARP, co się zmieniło, a co należy zmienić?
- 11:30-11:45 Przerwa kawowa
- 11:45–13:15 Jak przebiega świadczenie i rozliczanie usług realizowanych za pośrednictwem BUR w regionie w ramach PSF? Jak sprawdza się System, regulaminy, operatorzy i nadzór nad ich działalnością?
- 13:15–13:45 Czy i jak wzmacniać potencjał naszej branży ze środków EFS/POWER?
- 13:45–14:30 Jakie są główne założenia Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji? Jak oceniamy własną wiedzę i innych interesariuszy na temat wdrażania ZSK? Jaką rolę w systemie mogą pełnić firmy sektora usług rozwojowych? Jakie są potrzeby zdiagnozowane w regionach w zakresie rozwoju ZSK? Jaka jest rola i oferta doradców regionalnych?
- 14:30 Zakończenie spotkania i lunch
Spotkania konsultacyjne są finansowane ze środków Pomocy Technicznej POWER w gestii Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i są przeznaczone na wsparcie dla członków Komitetu Monitorującego POWER w roku 2018.
Jakość
Wspieranie wysokiej jakości usług rozwojowych i zarządzania firmami szkoleniowymi i doradczymi leży nam na sercu od początku istnienia PIFS, dlatego w 2007 roku została opracowana pierwszą wersję Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS, który określał preferowane zachowania i postawy z punktu widzenia dobrego imienia branży, obowiązującego prawa, fundamentalnych zasad funkcjonowania środowiska i ochrony interesów branży. W 2012 roku udostępniliśmy nasz branżowy standard jakości, jakim był Standard Usług Szkoleniowych, przyjęty przez ponad 200 firm.
Jego rozwinięciem i następcą jest SUS 2.0, czyli akredytowany standard jakości zarządzania i realizacji usług rozwojowych: Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych PIFS, audytowany przez firmę Dekra – akredytowanego audytora o międzynarodowej renomie. SUS jest standardem uprawniającym do rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych PARP i realizacji usług z dofinansowaniem EFS (szkoleniowych i doradczych, w tym coaching i mentoring). Jest standardem ogólnodostępnym i bezpłatnym, każda chętna organizacja może go wdrożyć i stosować zawarte w nim zasady i zalecenia – płatny jest jedynie zewnętrzny audyt w firmie Dekra.
Dowiedz się więcej o SUS
Jako Polska Izba Firm Szkoleniowych chcemy wzmacniać jakość usług rozwojowych na polskim rynku usług szkoleniowo-rozwojowych, dlatego zdecydowaliśmy się na modyfikację SUS 2.0 i stworzeniu jego nowej wersji – Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 3.0 - SUS 3.0.
Ten zmodyfikowany standard wychodzi naprzeciw aktualnemu rozumieniu specyfiki usługi rozwojowej i wymagań stawianych przez Klientów podmiotom, które je realizują – zarówno indywidualnych jak i Klientów biznesowych.
Modyfikacja SUS 2.0 do SUS 3.0 polegała na zmianie jego struktury na bardziej procesową, bez podziału na szkolenia otwarte czy zamknięte, ale obejmujące wszystkie rodzaje usług nazwane usługą rozwojową. SUS 3.0 uwzględnia to, że usługa rozwojowa może być rozłożona w czasie i być realizowana w różnych środowiskach uczenia się, z wykorzystaniem mieszanych (tzw. blended) form, metod i narzędzi wspierania uczenia się. Standard w nowym wydaniu uwzględnia usługi zdalne i zdalne w czasie rzeczywistym realizowane dla jednorodnej grupy np. z danej firmy oraz uczenie się indywidualne i grupowe.
W ramach SUS 3.0 zostały dodane nowe wymagania – dotyczące dostępności i walidacji w odniesieniu do wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez podmiot. Jest to związane z nowymi wymaganiami co do usługi rozwojowej dla usług dofinansowanych w zakresie walidacji i dostępności. Chcemy jednak te wymagania zaproponować do wszystkich usług – nie tylko dofinansowanych.
Dowiedz się więcej o SUS
W 2017 roku opracowaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk PIFS, który jest wspólnym mianownikiem jakościowym wszystkich członków PIFS, jego akceptacja i stosowanie jest warunkiem i zobowiązaniem dla wszystkich firm wstępujących i zrzeszonych w PIFS.
Poznaj aktualny Kodeks Dobrych Praktyk PIFS