Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe Watchdog - samorządu gospodarczego Logo Projektu przepis na menadżera logo Facebook logo Serwisu You Tube
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[4.12.2019]

3 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 listopada 2019 r. w sprawie Sektorowej ramy kwalifikacji w sektorze usługi rozwojowe – Dz. U. poz. 2345, treść Rozporządzenia

Tym samym opracowana w 2017 roku przez PIFS z szerokim udziałem przedstawicieli i ekspertów sektora, a następnie poddana szerokiej konsultacji w środowiskach, SRK UR, została formalnie włączona do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK) i staje się obowiązującym punktem odniesienia dla wszystkich działań związanych z kwalifikacjami w sektorze usług rozwojowych.

Z wnioskiem o włączenie SRK UR do ZSK PIFS wystąpił w początkiem 2018 roku. Procedury uwieńczone ogłoszeniem wspomnianego Rozporządzenia trwały więc wyjątkowo długo. SRK UR będzie czwartą ramą sektorową włączoną do ZSK, spośród już jedenastu opracowanych.

SRK UR może być użyteczna nie tylko przy opracowywaniu kwalifikacji, ale także być narzędziem wspierającym ocenę posiadanych zasobów kadrowych czy przeprowadzenia rekrutacji. Może mieć też wiele innych zastosowań w firmie świadczącej usługi rozwojowe. SRK UR opisuje w sposób uporządkowany obszar kwalifikacji właściwych dla sektora poprzez charakterystyki wyrażone efektami uczenia się w ujęciu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych na poziomach i w sposób zgodny z Polska Ramą Kwalifikacji. Charakterystyki stanowić mogą również niezwykle użyteczne narzędzie identyfikowania powiązań pomiędzy kwalifikacjami a konkretnymi zadaniami i rolami zawodowymi, procesami biznesowymi czy stanowiskami pracy. Sektorowa rama jest także źródłem inspiracji dla tworzących ofertę usług rozwojowych.

Tworząc naszą sektorową ramę kwalifikacji zdefiniowaliśmy usługę rozwojową, zidentyfikowaliśmy procesy które się na tę usługę składają, zgodnie z najnowszą wiedzą naukową, która sytuuje uczącego się w ich centrum.

Przy tej doniosłej okazji zachęcamy do ponownego zajrzenia do naszych opracowań związanych z SRK UR, dostępnych na stronie www PIFS.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.