Wyszukiwarka

Zamknij

Dla członków

Zamknij
Przeczytaj
Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Logo Dni Uczenia się Dorosłych Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe logo Innowacja Edukacyjna Roku
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[28.10.2020, aktualizacja 19.04.2021]

UWAGA! najważniejsze zmiany:
- środki w projekcie dla sektora usług rozwojowych zostały zwiększone do 11 mln zł i aktualnie są dostępne, ponadto ciągle „wracają” do puli środki niewykorzystane w ramach dotychczasowych umów wsparcia;
- tylko do 25 kwietnia 2021 r. można wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie PARP https://power.parp.gov.pl/component/site/site/formularz-kontaktowy-kompetencje-dla-sektorow-covid , co jest warunkiem ubiegania się o wsparcie (dotyczy tylko firm, które jeszcze nie uczestniczyły w projekcie)

O PROJEKCIE

Od jesieni’2020 trwa projekt dla sektora usług rozwojowych, będący efektem połączonych wysiłków Ministerstwa Rozwoju, PARP, Rady ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych, HRP Group i Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Zostało uruchomione dedykowane wsparcia dla sektora usług rozwojowych, czyli firm szkoleniowych i doradczych z całej Polski, obejmujące szkolenia i doradztwo z zakresu transformacji cyfrowej oraz projektowania i realizacji zdalnych usług rozwojowych.
Projekt „antycovidowy” ma za zadanie pomóc firmom naszego sektora w przestawieniu się na zdalne świadczenie usług – co może być remedium na ograniczone możliwości realizacji usług stacjonarnych w czasie pandemii, a także odpowiedzią na wyzwania przyszłości.

Dla kogo projekt?

Dla przedsiębiorców świadczących usługi rozwojowe i ich pracowników – chcących profesjonalnie projektować, przygotowywać i realizować zdalne usługi rozwojowe.

Co mogę uzyskać?

Know how jak świadczyć usługi rozwojowe w formie zdalnej. Wsparcie będzie realizowane w formie szkoleń i doradztwa z projektowania, przygotowania i realizacji usług zdalnych (w tym opracowanie strategii transformacji cyfrowej), dofinansowane w 80%.

Od kiedy i do kiedy?

Projekt to interwencja antykryzysowa, ograniczona czasowo.
„Zapisy” chętnych przedsiębiorców przez formularz PARP trwają tylko do 25 kwietnia 2021.
Od podpisania umowy do zakończenia usług nie może minąć więcej niż 2 miesiące (odstępstwo wymaga zgody Operatora).

Jakie usługi?

W ramach projektu przewidziano wsparcie w postaci usług:

A. SZKOLENIE: Projektowanie i tworzenie zdalnej usługi rozwojowej (czas trwania 40-60h, w tym teoria 5-8h, max 20 osób w grupie) - możliwa jest realizacja całego szkolenia składającego się z 3 modułów lub wybranego modułu - jako odrębnej usługi rozwojowej:

A1. Projektowania zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 12-16h, w tym teoria 1-2h, max 20 osób w grupie)
A2.Technologie do projektowania i tworzenia zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 24-36h, w tym teoria 1-2h, max 20 osób w grupie)
A3.Aspekty prawne i cyberbezpieczeństwo związane z tworzeniem zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 4-8h, w tym teoria 3-4h, max 50 osób w grupie)

B. SZKOLENIE: Realizowanie zdalnej usługi rozwojowej (czas trwania 32-48h, w tym teoria 5-8h, max 20 osób w grupie) - możliwa jest realizacja całego szkolenia składającego się z 3 modułów lub wybranego modułu - jako odrębnej usługi rozwojowej:

B1. Metodologia realizowania zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 16-24h, w tym teoria 1-2hmax 20 osób w grupie)
B2. Technologie do realizowania zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 12-16h, w tym teoria 1-2h, max 20 osób w grupie)
B3. Aspekty prawne i cyberbezpieczeństwo związane z realizowaniem zdalnych usług rozwojowych (czas trwania 4h, w tym teoria 3-4h, max 50 osób w grupie)

C. DORADZTWO: Wypracowanie całościowej koncepcji (strategii transformacji cyfrowej) zmiany (czas trwania 30-45h, max 8 osób w grupie)

Jeśli chcesz poznać szczegółowy zakres merytoryczny w/w usług i wymagania stawiane prowadzącym, zapoznaj się z informacjami zawartymi „Rekomendacji nadzwyczajnej Rady ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych”: https://www.rada.pifs.org.pl/wp-content/uploads/2020/09/REKOMENDACJA_NADZWYCZAJNA_SRK_UR_2020-08-07.pdf

Jaka jest forma świadczenia usług?

Usługi mogą być realizowane w formie e-learningu (asynchronicznie), usługi zdalnej (w czasie rzeczywistym) lub stacjonarnie, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną i zmieniające się obostrzenia dot. spotkań zalecamy wykonawcom realizację 100% usług online.

Kto świadczy usługi?

Usługi w ramach projektu może realizować jedynie podmiot zarejestrowany w Bazie Usług Rozwojowych PARP z uprawnieniami do realizacji usług dofinansowanych z EFS (po weryfikacji spełnienia wymogów PARP), który zgłosi swoje usługi zgodne z Regulaminem Bazy i wymaganiami określonymi dla niniejszego projektu, zawarte m.in. w rekomendacjach Rady Sektorowej (czas trwania, forma, osoba prowadząca, wymagane efekty uczenia się)

Kto jest Operatorem projektu?

Projekt realizuje doświadczony Operator, sprawnie dystrybuujący środki unijne - firma HRP Group (obsługujący również sektor chemiczny i motoryzacyjny), działania skierowane do naszego sektora koordynuje Polska Izba Firm Szkoleniowych, bazą merytoryczną są rekomendacje wypracowane przez Radę ds. Kompetencji Sektora Usług Rozwojowych. Środki na wsparcie „antycovidowe” zostały wyasygnowane w ramach programu POWER, współfinansowanego przez Unię Europejską, nadzór na projektem sprawuje PARP.

Jak to jest zorganizowane?

Wsparcie jest realizowane w formie refundacji, połączonej z zaliczką, poniesionych przez Przedsiębiorcę kosztów usług rozwojowych, wybranych z Bazy Usług Rozwojowych (BUR), wyłącznie z opcją „współfinansowane z EFS”, dostępnych na stronie https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/, zgodnie z podpisaną przez Przedsiębiorcę z Operatorem umową wsparcia. Po realizacji usługi i otrzymaniu faktury Przedsiębiorca ubiega się o zaliczkę na 50 % wartości usługi netto, płaci wykonawcy za usługę (100%), po czym Operator po weryfikacji dokumentów rozliczeniowych dokonuje refundacji pozostałej kwoty dofinansowania.

Czy wszyscy chętni otrzymają wsparcie?

Środki na nasz sektor są ograniczone do 11 mln zł (przy limicie wsparcia na osobę 8,5 tys. zł), a wsparcie jest ograniczone czasowo. Czy wystarczy dla wszystkich chętnych, tego nie wiemy. Wnioski są rozpatrywane wg kolejności zgłoszeń, jednak priorytetowo traktowani są Przedsiębiorcy, którzy w CEIDG lub KRS mają kod PKD 85.5 wskazany jako główna/przeważająca działalność.

Co mam zrobić, żeby skorzystać?

Aby wziąć udział w projekcie należy:

  1. Do 25 kwietnia wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie https://power.parp.gov.pl/component/site/site/formularz-kontaktowy-kompetencje-dla-sektorow-covid
  2. Zarejestrować się w Bazie Usług Rozwojowych jako przedsiębiorca: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/
  3. Zalogować się do systemu Operatora: https://antycovid-system.przepisnarozwoj.pl/
  4. Po wykonaniu wszystkich powyższych elementów należy złożyć wniosek w Systemie Operatora po uruchomieniu naboru (5 listopada, 8.00) i czekać na kontakt ze strony Doradcy. Wniosek można złożyć jedynie w formie elektronicznej przez system Operatora.

Więcej szczegółów: https://hrp.com.pl/projekty/antycovid-przepisnarozwoj/

Infolinia Operatora: 42 208 06 06, antycovid-przepisnarozwoj@hrp.com.pl

Infolinia PARP (w razie problemów z obsługą portalu BUR): 801 332 202, 22 574 07 07, info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl

Zadania anty-covidowe są realizowane w ramach projektu pn. „Przepis na Menedżera i zadania anty-covidowe dla sektorów: chemicznego, usług rozwojowych i motoryzacyjnego” realizowanego przez Operatora HRP Group Sp z o.o. na podstawie aneksu z dnia 29.09.2020 r. do umowy nr UDA-POWR.02.21.00-00-3028 /18.

Jakość

Zamknij

Wspieranie wysokiej jakości usług rozwojowych i zarządzania firmami szkoleniowymi i doradczymi leży nam na sercu od początku istnienia PIFS, dlatego w 2007 roku została opracowana pierwszą wersję Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS, który określał preferowane zachowania i postawy z punktu widzenia dobrego imienia branży, obowiązującego prawa, fundamentalnych zasad funkcjonowania środowiska i ochrony interesów branży. W 2012 roku udostępniliśmy nasz branżowy standard jakości, jakim był Standard Usług Szkoleniowych, przyjęty przez ponad 200 firm.


Jego rozwinięciem i następcą jest SUS 2.0, czyli akredytowany standard jakości zarządzania i realizacji usług rozwojowych: Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych PIFS, audytowany przez firmę Dekra – akredytowanego audytora o międzynarodowej renomie. SUS jest standardem uprawniającym do rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych PARP i realizacji usług z dofinansowaniem EFS (szkoleniowych i doradczych, w tym coaching i mentoring). Jest standardem ogólnodostępnym i bezpłatnym, każda chętna organizacja może go wdrożyć i stosować zawarte w nim zasady i zalecenia – płatny jest jedynie zewnętrzny audyt w firmie Dekra.

Dowiedz się więcej o SUS

Jako Polska Izba Firm Szkoleniowych chcemy wzmacniać jakość usług rozwojowych na polskim rynku usług szkoleniowo-rozwojowych, dlatego zdecydowaliśmy się na modyfikację SUS 2.0 i stworzeniu jego nowej wersji – Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 3.0 - SUS 3.0.

Ten zmodyfikowany standard wychodzi naprzeciw aktualnemu rozumieniu specyfiki usługi rozwojowej i wymagań stawianych przez Klientów podmiotom, które je realizują – zarówno indywidualnych jak i Klientów biznesowych. Modyfikacja SUS 2.0 do SUS 3.0 polegała na zmianie jego struktury na bardziej procesową, bez podziału na szkolenia otwarte czy zamknięte, ale obejmujące wszystkie rodzaje usług nazwane usługą rozwojową. SUS 3.0 uwzględnia to, że usługa rozwojowa może być rozłożona w czasie i być realizowana w różnych środowiskach uczenia się, z wykorzystaniem mieszanych (tzw. blended) form, metod i narzędzi wspierania uczenia się. Standard w nowym wydaniu uwzględnia usługi zdalne i zdalne w czasie rzeczywistym realizowane dla jednorodnej grupy np. z danej firmy oraz uczenie się indywidualne i grupowe.

W ramach SUS 3.0 zostały dodane nowe wymagania – dotyczące dostępności i walidacji w odniesieniu do wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez podmiot. Jest to związane z nowymi wymaganiami co do usługi rozwojowej dla usług dofinansowanych w zakresie walidacji i dostępności. Chcemy jednak te wymagania zaproponować do wszystkich usług – nie tylko dofinansowanych.

Dowiedz się więcej o SUS

W 2017 roku opracowaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk PIFS, który jest wspólnym mianownikiem jakościowym wszystkich członków PIFS, jego akceptacja i stosowanie jest warunkiem i zobowiązaniem dla wszystkich firm wstępujących i zrzeszonych w PIFS.

Poznaj aktualny Kodeks Dobrych Praktyk PIFS

Kongres Edukacji Pozaformalnej

KEP

Kongres KEP 2019 to kontynuator dorobku Kongresu Edukacji Pozaformalnej. W dniach 18 i 19 września 2019 r. gościliśmy w progach Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego. To była już czwarta edycja inicjatywy środowisk zajmujących się wspieraniem uczenia się przez całe życie poza systemem edukacji formalnej, przestrzeń do dyskusji o osiągnięciach i wyzwaniach jakie przed stoją przed branżą rozwojową. Kongres był świetną okazją na spotkanie najwybitniejszych specjalistów sektora, którzy przyjechali z całej Polski, ale nie tylko, aby podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniami i pomysłami.

W ciągu tych dwóch dni Kongres odwiedziło ponad 650 osób, co było dla nas potwierdzeniem, że nasza inicjatywna wciąż budzi zainteresowanie i warto ją kontynuować. Tym razem przygotowaliśmy mnóstwo interesujących propozycji dla uczestników, jednak dzieląc je na dwa dni. Pierwszy dzień poświeciliśmy innowacji w branży rozwojowej, natomiast drugi rozwojowi kompetencji menadżerskich. Każdego dnia uczestnicy mogli liczyć na ciekawe debaty eksperckie, sesje plenarne prowadzone przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach. Ponadto pierwszego dnia Kongresu przygotowaliśmy również sesje tematyczną, podczas której ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z przedstawicielami PARP, poświęcone projektowi BUR 2.0.

Kongres KEP 2019 był także okazją do rozstrzygnięcia pierwszej edycji Konkursu Innowacja Edukacyjna Roku, który jest inicjatywą naszej Izby. Spośród 17 zgłoszonych do konkursu rozwiązań i projektów innowacyjnych, Kapituła konkursu wybrała 6, które zostały zaprezentowane uczestnikom Kongresu KEP 2019. Po prezentacjach przyszedł czas na rozstrzygnięcie i przyznanie tytułów. Pierwsze trzy miejsca wybrała Kapituła konkursu, natomiast uczestnicy Kongresu zdecydowali o przyznaniu tytułu "Nagroda publiczności". Wszystko o rozstrzygnięciu i laureatach Konkursu znajduje się na stronie internetowej Innowacja Edukacyjna Roku

Relacja z Kongresu KEP 2019 dostępna na naszym fan page oraz na stronie internetowej Kongresu

Publikacje PIFS

Zamknij
  • Rama Kwalifikacji Usług Rozwojowych w praktyce poza systemem kwalifikacjiCzy wiesz, „rama” może być użyteczna nie tylko przy opracowywaniu kwalifikacji, ale także być narzędziem wspierającym ocenę posiadanych zasobów kadrowych czy przeprowadzania rekrutacji? Może mieć też wiele innych zastosowań w firmie świadczącej usługi rozwojowe – zapoznaj się z opracowaniem PIFS autorstwa Andrzeja Lecha, głównego eksperta i Dyrektora ds. Statutowych PIFS. Pobierz
  • Biała Księga Usług RozwojowychPoznaj sektor usług rozwojowych jaki jest, z jakimi barierami się boryka, jakie są czynniki wzrostu, w którą stronę zmierza - to kompleksowe i wyczerpujące opracowanie stworzone przez zespół uznanych ekspertów branżowych. Pobierz
  • Poradnik: Firmy sektora usług rozwojowych w ZSKOpracowanie może być pomocne dla firm oferujących usługi rozwojowe, zastanawiających się, jaki wpływ na ich działalność może mieć ZSK i w jaki sposób znaleźć w nim swoją rolę i miejsce. Pobierz
  • Rama Sektorowa Usług RozwojowychRaport to dorobek wielomiesięcznej pracy zespołu ekspertów sektora usług rozwojowych i szerokiej konsultacji wstępnych projektów w środowisku branżowym. Zidentyfikowaliśmy podstawowe obszary działalności w sektorze usług rozwojowych. Pobierz

Dołącz do nas

Zamknij

Kto może być członkiem?

Członkiem PIFS może być przedsiębiorca, którego przedmiotem działania jest świadczenie usług rozwojowych. Są wśród nas mali i duzi, początkujący i doświadczeni, firmy szkoleniowe, uczelnie, organizacje pozarządowe, firmy doradcze, zajmujące się coachingiem czy e-learningiem, o pełnym przekroju tematycznym i form – bardzo się cieszymy tą różnorodnością, to nam daje możliwość konfrontacji różnych perspektyw i zmusza do poszerzenia horyzontów. Czekamy również na Ciebie.

Procedura jest bardzo prosta:

  • Już dzisiaj wypełnij formularz na dole strony
  • Prześlemy do Ciebie deklarację przystąpienia do PIFS
  • Uzupełnij ją, sprawdź, czy jest poprawna – w szczególności czy poprawnie jest wskazany sposób usankcjonowania zakresu Twojej działalności dotyczącej szkoleń czy doradztwa (PKD wskazany w KRS/CEIDG, statut lub uchwała władz). W szczególnych przypadkach, jeśli zakres Twojej działalności gospodarczej nie jest informacją ogólnodostępną (KRS/CEIDG/statut na stronie www) lub niedawno uległ zmianie, możliwe, że poprosimy Cię o przesłanie nam stosownego dokumentu
  • Podpisz (zgodnie z zasadami reprezentacji Twojej instytucji) i wyślij do nas skan deklaracji na adres biuro@pifs.org.pl
  • Opłać wpisowe w oparciu o otrzymaną notę statutową z adresu biuro@pifs.org.pl
  • Poczekaj kilka dni na decyzję Zarządu PIFS, Biuro Izby poinformuje Cię o zakończeniu procedury i prześle certyfikat potwierdzający dołączenie do Izby …i gotowe.

Co dalej?

  • Poinformuj swoich klientów i partnerów, że dołączyłeś do prestiżowego grona firm świadczących usługi rozwojowe, które stosują wysokie standardy jakościowe określone w Kodeksie Dobrych Praktyk PIFS, myślą o rozwoju własnej organizacji i promują uczenie się przez całe życie, prowadzą do rozwoju jednostek, grup lub organizacji
  • Załóż konto na strefie strony www dostępnej tylko dla członków i korzystaj z jej zasobów - bazy wiedzy, repozytorium webinarów, ogłoszeń itd., dołącz do Grupy Zamkniętej na FB
  • Śledź korespondencję z Izby - będziemy Ci przesyłać newsletter oraz inne ważne informacje, m.in. zaproszenia na wydarzenia organizowane przez PIFS lub rekomendowane przez nas imprezy Partnerów - networkingi z członkami biznesowymi, szkolenia i warsztaty
  • Przejrzyj listę tematów webinarów dla członków, bardzo prawdopodobne, że znajdziesz tam interesujące Cię tematy
  • Jeśli jeszcze nie posiadasz branżowego certyfikatu jakości potwierdzającego wdrożony system zarządzania jakością SUS 2.0, na stronie sus.pifs.org.pl pobierz treść standardu, przeanalizuj go, przeprowadź samoocenę, pobierz i wypełnij zgłoszenie na audyt Dekry – nie zapomnij wskazać, że jesteś członkiem PIFS, a otrzymasz 1000 zł rabatu
  • Śledź kalendarz wydarzeń, uczestnicz w spotkaniach regionalnych, poznawaj właścicieli i managerów innych firm z branży, wymieniaj się z nimi doświadczeniami i know-how

Składka za pełny rok to jedynie 1800 zł brutto, do tego płatne w 2 ratach + jednorazowe „wpisowe” 500 zł

Chcę wstąpić do PIFS
Publikacje
Dołącz
SUS 2.0
Projekty
Dla członków
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.