Przeczytaj
Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Logo Dni Uczenia się Dorosłych Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe logo Innowacja Edukacyjna Roku
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[09.04.2024]

Konsultacje projektu ustawy – uproszczenia dla przedsiębiorców 5 kwietnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt i zaprosiło do konsultacji publicznych – ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (projekt UA8). PIFS został zaproszony do zaopiniowania tego projektu. Na ewentualne uwagi od Was czekamy do 29 kwietnia (poniedziałek).

Link do projektu

To pakiet korekt i zmian w ponad 30 ustawach, najczęściej drobnych i mających znaczenie w różnych sytuacjach gospodarczych. Nie ma wśród nich propozycji odnoszących się w szczególny sposób do działalności w sektorze usług rozwojowych i mają one raczej znaczenie uniwersalne.

Jak informuje MRiT w uzasadnieniu projektu „jego celem jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do działalności gospodarczej na etapie rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Przeprowadzenie osobnej nowelizacji każdego z aktów prawnych, w których zidentyfikowano problemy, wydaje się działaniem nadmiarowym. Z uwagi na liczbę takowych oraz mając na względzie ekonomikę procesu legislacyjnego rekomendowanym rozwiązaniem jest ograniczenie wymogów regulacyjnych w drodze jednej ustawy o charakterze przekrojowym.

Zagadnienia będące przedmiotem projektu dotyczą kilku obszarów tematycznych, w tym: kontroli, rzemiosła, działalności nierejestrowej, leasingu, sprawniejszych urzędów, „zielonej polityki”, zamówień publicznych, mediacji, ochrony i wsparcia przedsiębiorczości.”

Przepisy zostały zgrupowane w ramach komponentów:

  • ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie
  • prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej
  • prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom

Konstrukcja projektu pozwala przypuszczać, że projektodawca nie przewiduje rozszerzania tego pakietu propozycji o nowe zagadnienia zgłaszane w toku konsultacji. Oczekuje natomiast ewentualnych uwag do zaproponowanych zmian. Przeprowadzona przez nas wstępna analiza projektu nie uwidacznia kwestii w stosunku do których mielibyśmy zgłaszać istotne uwagi. Ale mogą się takie jeszcze pojawić, także w wyniku sugestii i komentarzy członków PIFS, do czego bardzo zachęcamy. Przegląd projektu, mimo obszerności, nie jest zbyt trudny i najlepiej sięgnąć tutaj w pierwszej kolejności do uzasadnienia.

Na Wasze uwagi do projektu kierowane na adres elektroniczny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (najlepiej na przygotowanych przez Ministerstwo formularzu/tabeli) oczekujemy do 29 kwietnia (poniedziałek). Uwzględnimy je w zbiorczej opinii PIFS. Uwagi można też kierować bezpośrednio do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na adres elektroniczny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.