[01.10] Czy interesuje Was tworzenie elektronicznych zasobów edukacyjnych dla kształcenia zawodowego?
Publikujemy informację/zapytanie MEN z myślą o podmiotach, których działalność jest związana z kształceniem zawodowych w określonych branżach, zawodach, ale także firmach specjalizujących się w tworzeniu nowoczesnych, elektronicznych narzędzi edukacyjnych.
Szanowni Państwo
Z upoważnienia Pani Urszuli Martynowicz – Dyrektora Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przystąpiło do prac mających na celu przygotowanie elektronicznych zasobów edukacyjnych do kształcenia zawodowego. Tworzenie multimedialnych zasobów dla kształcenia zawodowego ma szczególne znaczenie w przypadku kształcenia w zawodach, w których postęp techniczny i technologiczny powoduje szybką dezaktualizację materiałów dydaktycznych. Inicjatywa MEN ma na celu poprawę dostępności do materiałów edukacyjnych zwłaszcza w tych zawodach, dla których nie zgłoszono do Ministerstwa propozycji podręczników. W zależności od zawodu planowane jest m.in. opracowanie wizualizacji komputerowych, modeli 3D istniejących maszyn i urządzeń, modeli VR oraz symulatorów umożliwiających uczniom szkół zawodowych naukę na urządzeniach imitujących rzeczywiste urządzenia wykorzystywane w pracy w danym zawodzie. Źródłem finansowania projektów w tym zakresie będą środki unijne przewidziane w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.
W celu racjonalnego zagospodarowania ww. środków, polegającego na przygotowaniu takich materiałów, które w największym stopniu będą przydatne dla uczniów w nabyciu praktycznych umiejętności zawodowych, jak również mając na uwadze konieczność oszacowania realnych wydatków na realizację planowanego przedsięwzięcia, niezbędne jest m.in. dokonanie rozpoznania rynku w zakresie już istniejących zasobów.
W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji, czy w reprezentowanych przez Państwo branżach zostały już opracowane jakiekolwiek elektroniczne narzędzia edukacyjne (w tym symulatory), które są lub mogłyby zostać wykorzystane do nauki konkretnych zawodów. Czy są Państwu znane firmy/instytucje, które zajmują się produkcją tego rodzaju materiałów na potrzeby danej branży?
Ponadto bardzo cenne dla nas byłyby Państwa opinie na temat zapotrzebowania na multimedia/symulatory do nauki konkretnych zawodów. Czy celowe byłoby opracowanie innych e- zasobów, umożliwiających odpowiednie przygotowanie młodych ludzi do wejścia na rynek pracy? Jakie e- zasoby (uwzględniając również symulatory), mogłyby Państwa zdaniem znaleźć się w szkołach/placówkach do nauczania konkretnych zawodów?
W związku z harmonogramem prowadzonych prac, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie ww. informacji najpóźniej do 15 października 2018 r. na adresy e-mail: malgorzata.chojnicka@men.gov.pl oraz monika.paziewska@men.gov.pl .
Jednocześnie pragnę poinformować, że wdrażanie wspomnianych działań mających na celu przygotowanie e-materiałów rozpocznie się w pierwszej połowie 2019 roku w ramach projektu Ośrodka Rozwoju Edukacji. Ośrodek ogłosi nabór ekspertów reprezentujących poszczególne branże/zawody, którzy będą uczestniczyć w pracach zespołu tworzącego założenia do mających powstać e-zasobów edukacyjnych. Bardzo proszę o rozważenie udziału w planowanym przedsięwzięciu.
Z wyrazami szacunku,
Monika Paziewska
Główny Specjalista
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ
DEPARTAMENT STRATEGII, KWALIFIKACJI I KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO