- Status:
Aktualne
- Ilość dni:
1
[04.10] Otrzymaliśmy odpowiedź MRPiPS na naszą lipcową opinię i uwagi do projektu ustawy o rynku pracy (patrz poniżej). Minister Szwed powołuje się w tej odpowiedzi na konsultacje, których nie było – projekt pojawił się niespodziewanie, a prace nad nim nie były ujawniane – oraz o uwzględnieniu licznych naszych uwag, z których przytacza te drugorzędne, raczej „kosmetyczne”.
Nasze wątpliwości i zastrzeżenia dotyczące spójności działań legislacyjnych Minister praktycznie potwierdził, a wątek dotyczący spójności z ustawą o ZSK, jest dla nas potwierdzeniem, że problem jest jeszcze głębszy. Jeśli chodzi o argumentację dotyczącą odmowy przyjęcia naszego postulatu uaktualnienia terminu określającego podmioty naszego sektora, Minister powołuje się na przeszkody i skutki, których łatwo można uniknąć.
W kwestii KFS - no cóż, ograniczone możliwości finansowe tego funduszu są faktem. Tyle, że ograniczane są konsekwentnie przez Ministra, co jest jedną z przyczyn naszego bardzo głębokiego rozczarowania.
Do wielu naszych uwag Pan Minister Szwed nie odniósł się wcale. A najważniejsze, że nie wyjaśnił, dlaczego projekt… zniknął - w sensie dosłownym (nie można go odnaleźć na stronach internetowych prezentujących akty prawne na ścieżce legislacyjnej), jakie są i jakie będą jego dalsze losy.
8 października 2018 r.
Nasze uwagi
Odpowiedź Ministra
Jakość
Jako Polska Izba Firm Szkoleniowych chcemy wzmacniać jakość usług rozwojowych na polskim rynku usług szkoleniowo-rozwojowych, dlatego zdecydowaliśmy się na modyfikację SUS 2.0 i stworzeniu jego nowej wersji – Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 3.0 - SUS 3.0.
Ten zmodyfikowany standard wychodzi naprzeciw aktualnemu rozumieniu specyfiki usługi rozwojowej i wymagań stawianych przez Klientów podmiotom, które je realizują – zarówno indywidualnych jak i Klientów biznesowych.
Modyfikacja SUS 2.0 do SUS 3.0 polegała na zmianie jego struktury na bardziej procesową, bez podziału na szkolenia otwarte czy zamknięte, ale obejmujące wszystkie rodzaje usług nazwane usługą rozwojową. SUS 3.0 uwzględnia to, że usługa rozwojowa może być rozłożona w czasie i być realizowana w różnych środowiskach uczenia się, z wykorzystaniem mieszanych (tzw. blended) form, metod i narzędzi wspierania uczenia się. Standard w nowym wydaniu uwzględnia usługi zdalne i zdalne w czasie rzeczywistym realizowane dla jednorodnej grupy np. z danej firmy oraz uczenie się indywidualne i grupowe.
W ramach SUS 3.0 zostały dodane nowe wymagania – dotyczące dostępności i walidacji w odniesieniu do wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez podmiot. Jest to związane z nowymi wymaganiami co do usługi rozwojowej dla usług dofinansowanych w zakresie walidacji i dostępności. Chcemy jednak te wymagania zaproponować do wszystkich usług – nie tylko dofinansowanych.
Dowiedz się więcej o SUS 3.0
W 2017 roku opracowaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk PIFS, który jest wspólnym mianownikiem jakościowym wszystkich członków PIFS, jego akceptacja i stosowanie jest warunkiem i zobowiązaniem dla wszystkich firm wstępujących i zrzeszonych w PIFS.
Poznaj aktualny Kodeks Dobrych Praktyk PIFS
Wspieranie wysokiej jakości usług rozwojowych i zarządzania firmami szkoleniowymi i doradczymi leży nam na sercu od początku istnienia PIFS, dlatego w 2007 roku została opracowana pierwszą wersję Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS, który określał preferowane zachowania i postawy z punktu widzenia dobrego imienia branży, obowiązującego prawa, fundamentalnych zasad funkcjonowania środowiska i ochrony interesów branży. W 2012 roku udostępniliśmy nasz branżowy standard jakości, jakim był Standard Usług Szkoleniowych, przyjęty przez ponad 200 firm.
Jego rozwinięciem i następcą jest SUS 2.0, czyli akredytowany standard jakości zarządzania i realizacji usług rozwojowych: Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych PIFS, audytowany przez firmę Dekra – akredytowanego audytora o międzynarodowej renomie. SUS jest standardem uprawniającym do rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych PARP i realizacji usług z dofinansowaniem EFS (szkoleniowych i doradczych, w tym coaching i mentoring). Jest standardem ogólnodostępnym i bezpłatnym, każda chętna organizacja może go wdrożyć i stosować zawarte w nim zasady i zalecenia – płatny jest jedynie zewnętrzny audyt w firmie Dekra.
Dowiedz się więcej o SUS 2.0