- Status:
Aktualne
- Ilość dni:
1
[09.04.2024]
Konsultacje projektu ustawy – uproszczenia dla przedsiębiorców 5 kwietnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt i zaprosiło do konsultacji publicznych – ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (projekt UA8).
PIFS został zaproszony do zaopiniowania tego projektu. Na ewentualne uwagi od Was czekamy do 29 kwietnia (poniedziałek).
Link do projektu
To pakiet korekt i zmian w ponad 30 ustawach, najczęściej drobnych i mających znaczenie w różnych sytuacjach gospodarczych. Nie ma wśród nich propozycji odnoszących się w szczególny sposób do działalności w sektorze usług rozwojowych i mają one raczej znaczenie uniwersalne.
Jak informuje MRiT w uzasadnieniu projektu „jego celem jest wprowadzenie uproszczeń odnoszących się do działalności gospodarczej na etapie rozpoczynania działalności przez przedsiębiorcę oraz rozwoju jego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Przeprowadzenie osobnej nowelizacji każdego z aktów prawnych, w których zidentyfikowano problemy, wydaje się działaniem nadmiarowym. Z uwagi na liczbę takowych oraz mając na względzie ekonomikę procesu legislacyjnego rekomendowanym rozwiązaniem jest ograniczenie wymogów regulacyjnych w drodze jednej ustawy o charakterze przekrojowym.
Zagadnienia będące przedmiotem projektu dotyczą kilku obszarów tematycznych, w tym: kontroli, rzemiosła, działalności nierejestrowej, leasingu, sprawniejszych urzędów, „zielonej polityki”, zamówień publicznych, mediacji, ochrony i wsparcia przedsiębiorczości.”
Przepisy zostały zgrupowane w ramach komponentów:
- ułatwienia przy podejmowaniu pierwszych kroków w biznesie
- prostsze zasady wykonywania działalności gospodarczej
- prawo gospodarcze przyjazne przedsiębiorcom
Konstrukcja projektu pozwala przypuszczać, że projektodawca nie przewiduje rozszerzania tego pakietu propozycji o nowe zagadnienia zgłaszane w toku konsultacji. Oczekuje natomiast ewentualnych uwag do zaproponowanych zmian. Przeprowadzona przez nas wstępna analiza projektu nie uwidacznia kwestii w stosunku do których mielibyśmy zgłaszać istotne uwagi. Ale mogą się takie jeszcze pojawić, także w wyniku sugestii i komentarzy członków PIFS, do czego bardzo zachęcamy. Przegląd projektu, mimo obszerności, nie jest zbyt trudny i najlepiej sięgnąć tutaj w pierwszej kolejności do uzasadnienia.
Na Wasze uwagi do projektu kierowane na adres elektroniczny andrzej.lech@pifs.org.pl (najlepiej na przygotowanych przez Ministerstwo formularzu/tabeli) oczekujemy do 29 kwietnia (poniedziałek). Uwzględnimy je w zbiorczej opinii PIFS. Uwagi można też kierować bezpośrednio do Ministerstwa Rozwoju i Technologii na adres elektroniczny pakiet.deregulacyjny@mrit.gov.pl
Jakość
Wspieranie wysokiej jakości usług rozwojowych i zarządzania firmami szkoleniowymi i doradczymi leży nam na sercu od początku istnienia PIFS, dlatego w 2007 roku została opracowana pierwszą wersję Kodeksu Dobrych Praktyk PIFS, który określał preferowane zachowania i postawy z punktu widzenia dobrego imienia branży, obowiązującego prawa, fundamentalnych zasad funkcjonowania środowiska i ochrony interesów branży. W 2012 roku udostępniliśmy nasz branżowy standard jakości, jakim był Standard Usług Szkoleniowych, przyjęty przez ponad 200 firm.
Jego rozwinięciem i następcą jest SUS 2.0, czyli akredytowany standard jakości zarządzania i realizacji usług rozwojowych: Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych PIFS, audytowany przez firmę Dekra – akredytowanego audytora o międzynarodowej renomie. SUS jest standardem uprawniającym do rejestracji w Bazie Usług Rozwojowych PARP i realizacji usług z dofinansowaniem EFS (szkoleniowych i doradczych, w tym coaching i mentoring). Jest standardem ogólnodostępnym i bezpłatnym, każda chętna organizacja może go wdrożyć i stosować zawarte w nim zasady i zalecenia – płatny jest jedynie zewnętrzny audyt w firmie Dekra.
Dowiedz się więcej o SUS
Jako Polska Izba Firm Szkoleniowych chcemy wzmacniać jakość usług rozwojowych na polskim rynku usług szkoleniowo-rozwojowych, dlatego zdecydowaliśmy się na modyfikację SUS 2.0 i stworzeniu jego nowej wersji – Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 3.0 - SUS 3.0.
Ten zmodyfikowany standard wychodzi naprzeciw aktualnemu rozumieniu specyfiki usługi rozwojowej i wymagań stawianych przez Klientów podmiotom, które je realizują – zarówno indywidualnych jak i Klientów biznesowych.
Modyfikacja SUS 2.0 do SUS 3.0 polegała na zmianie jego struktury na bardziej procesową, bez podziału na szkolenia otwarte czy zamknięte, ale obejmujące wszystkie rodzaje usług nazwane usługą rozwojową. SUS 3.0 uwzględnia to, że usługa rozwojowa może być rozłożona w czasie i być realizowana w różnych środowiskach uczenia się, z wykorzystaniem mieszanych (tzw. blended) form, metod i narzędzi wspierania uczenia się. Standard w nowym wydaniu uwzględnia usługi zdalne i zdalne w czasie rzeczywistym realizowane dla jednorodnej grupy np. z danej firmy oraz uczenie się indywidualne i grupowe.
W ramach SUS 3.0 zostały dodane nowe wymagania – dotyczące dostępności i walidacji w odniesieniu do wszystkich usług rozwojowych realizowanych przez podmiot. Jest to związane z nowymi wymaganiami co do usługi rozwojowej dla usług dofinansowanych w zakresie walidacji i dostępności. Chcemy jednak te wymagania zaproponować do wszystkich usług – nie tylko dofinansowanych.
Dowiedz się więcej o SUS
W 2017 roku opracowaliśmy Kodeks Dobrych Praktyk PIFS, który jest wspólnym mianownikiem jakościowym wszystkich członków PIFS, jego akceptacja i stosowanie jest warunkiem i zobowiązaniem dla wszystkich firm wstępujących i zrzeszonych w PIFS.
Poznaj aktualny Kodeks Dobrych Praktyk PIFS