Przeczytaj
Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Logo Dni Uczenia się Dorosłych Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe logo Innowacja Edukacyjna Roku
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[29.05.2024]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło projekt ustawy która zastąpi dotychczasowa ustawę – o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Teraz nazywa się - o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Trwają konsultacje w których PIFS weźmie aktywny udział. Czekamy na Wasze uwagi! Także dwóch kolejnych projektów MRPiPS.

Zapowiadany projekt ustawy został ogłoszony 22 maja 2024 r.i do połowy czerwca można zgłaszać uwagi. PIFS przygotowuje opinię, która w istotnym stopniu powtórzy nasze zastrzeżenia zgłaszane do wcześniejszych wersji analogicznych projektów w 2022 i 2023 roku. Ale też poparcie dla zmian, które oceniamy pozytywnie. Struktura, zakres i przyjęte rozwiązania pokrywają się w dominującym stopniu z tymi jakie znamy z wersji projektu z poprzedniej kadencji. Stąd załączony materiał pomocniczy do analizy projektu zawiera elementy porównawcze i bazuje na odniesieniu do wyrażonej przez PIFS opinii do poprzednich projektów. Dokonana analiza ma charakter wstępny i dotyczy kluczowych wątków. Dopiero w wyniku naszej wspólnej pracy będziemy mogli ocenić, czy projekt nie zawiera innych ważnych kwestii wymagających naszego odniesienia.

Dostęp do projektu ustawy UC29 i dokumentów towarzyszących

Materiał dotyczący prjektu ustawy UC29 - Analiza PIFS

Na uwagi i opinie Członków PIFS, przesłane drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czekamy do 10 czerwca 2024

·Równolegle MRPiPS ogłosiło projekt nowej ustawy - o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (UC 46). Nie otrzymaliśmy wprawdzie tego projektu do konsultacji i zgłoszenia uwag, ale nie wykluczamy opinii, o ile członkowie PIFS zgłoszą do nas uwagi drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 czerwca 2024. Dla niektórych firm w PIFS także ten projekt może mieć istotne znaczenie. To 111 artykułów na 85 stronach, a tym także zmiany w niektórych innych ustawach, w szczególności – o cudzoziemcach, oraz - ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju.

Link do projektu ustawy UC46

·PIFS otrzymała do konsultacji projekt rozporządzenia MRPiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i zakresu jej stosowania. Projekt wprowadza do klasyfikacji kilka nowych pozycji na wniosek organizacji branżowych i w konsekwencji zmian jakich dokonał MEN w klasyfikacji szkolnictwa branżowego. Projekt może być ważny dla firm działających w obszarze tych branż. PIFS nie planuje zgłaszania uwag do tego projektu, o ile nie poproszą o to zainteresowani członkowie.

Link do projektu rozporządzenia - nr z wykazu 13

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.