Przeczytaj
Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych SUS 2.0 Logo Dni Uczenia się Dorosłych Sektorowa Rada ds.Kompetencji Usługi Rozwojowe logo Innowacja Edukacyjna Roku
Status: Aktualne
Ilość dni: 1
[29.05.2024]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło projekt ustawy która zastąpi dotychczasowa ustawę – o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Teraz nazywa się - o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Trwają konsultacje w których PIFS weźmie aktywny udział. Czekamy na Wasze uwagi! Także dwóch kolejnych projektów MRPiPS.

Zapowiadany projekt ustawy został ogłoszony 22 maja 2024 r. i do połowy czerwca można zgłaszać uwagi. PIFS przygotowuje opinię, która w istotnym stopniu powtórzy nasze zastrzeżenia zgłaszane do wcześniejszych wersji analogicznych projektów w 2022 i 2023 roku. Ale też poparcie dla zmian, które oceniamy pozytywnie. Struktura, zakres i przyjęte rozwiązania pokrywają się w dominującym stopniu z tymi jakie znamy z wersji projektu z poprzedniej kadencji. Stąd załączony materiał pomocniczy do analizy projektu zawiera elementy porównawcze i bazuje na odniesieniu do wyrażonej przez PIFS opinii do poprzednich projektów. Dokonana analiza ma charakter wstępny i dotyczy kluczowych wątków. Dopiero w wyniku naszej wspólnej pracy będziemy mogli ocenić, czy projekt nie zawiera innych ważnych kwestii wymagających naszego odniesienia.

Dostęp do projektu ustawy UC29 i dokumentów towarzyszących

Materiał dotyczący prjektu ustawy UC29 - Analiza PIFS

Na uwagi i opinie Członków PIFS, przesłane drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. czekamy do 10 czerwca 2024

·Równolegle MRPiPS ogłosiło projekt nowej ustawy - o dostępie cudzoziemców do rynku pracy (UC 46). Nie otrzymaliśmy wprawdzie tego projektu do konsultacji i zgłoszenia uwag, ale nie wykluczamy opinii, o ile członkowie PIFS zgłoszą do nas uwagi drogą elektroniczną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 10 czerwca 2024. Dla niektórych firm w PIFS także ten projekt może mieć istotne znaczenie. To 111 artykułów na 85 stronach, a tym także zmiany w niektórych innych ustawach, w szczególności – o cudzoziemcach, oraz - ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju.

Link do projektu ustawy UC46

·PIFS otrzymała do konsultacji projekt rozporządzenia MRPiPS zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i zakresu jej stosowania. Projekt wprowadza do klasyfikacji kilka nowych pozycji na wniosek organizacji branżowych i w konsekwencji zmian jakich dokonał MEN w klasyfikacji szkolnictwa branżowego. Projekt może być ważny dla firm działających w obszarze tych branż. PIFS nie planuje zgłaszania uwag do tego projektu, o ile nie poproszą o to zainteresowani członkowie.

Link do projektu rozporządzenia - nr z wykazu 13

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.